Sākumlapa | Lapas karte
Victor
Evelatus
Rimi Olimpiskais centrs
Citro
Abrands
Inbox.lv
Fisher
Vitamin Performance
Masterprint
Xjeans
Zelta Rieksts
SIA Ankravs
Partnerība
Latvijas Olimpiskā komiteja
Latvijas Sporta federāciju padome
Badminton Europe
BWF
Aktualitātes
 
Diskusija par Latvijas jauniešu un junioru čempionātiem

Kā jaunieceltais Latvijas badmintona federācijas ģenerālsekretārs vēršos pie Latvijas badmintona kopienas, īpaši pie tiem klubiem, kur trenējas bērni, jaunieši un juniori. Mums augustā kopīgi ir jāpieņem lēmums par to, kā organizēt jauniešu un junioru sacensību kalendāru, kā organizēt reitingu vēl šogad, kā arī jāieskicē plāns nākamam gadam.
Kalendārs un reitings nav tikai tehniskas lietas. Ja sākumā pareizi izvirzīsim mērķus, un pieskaņosim kalendāru un reitingu tam, tad ir iespējams cerēt uz rezultātiem.
Federācijas budžetā ir ieplānoti pāris tūkstoši eiro Latvijas čempionātu rīkošanai, tai skatā jauniešiem, junioriem, elitei, senioriem un klubiem. Par pieaugušajiem būtu jārīko atsevišķa diskusija, bet iesākumā tiekam skaidrībā ar jauniešiem un junioriem!

MANA VĪZIJA IR ŠĀDA:
Pieci lielie turnīri gadā, katrs no tiem Latvijas čempionāts savā vecuma grupā.

Katru gadu ar federācijas atbalstu tiktu organizēti pieci Latvijas lielie turnīri, nu gluži kā Grand Slam, no kuriem katrs būtu Latvijas čempionāts kāda no vecuma grupām. Piemēram, vienlaicīgi ar Latvijas čempionātu U11 (piemērām Salaspilī), notiek arī Latvijas reitinga turnīrs U13, U15, U17 un U19 grupās, tādējādi motivējot arī citu vecumu jauniešus uz šo turnīru sabraukt līdzi.

KAS?
Uz šiem reitinga turnīriem rīkotāji var pieaicināt arī ārvalstu spēlētājus, bet Latvijas čempionātā savā vecuma grupā gan piedalītos tikai Latvijas spēlētāji - pilsoņi, nepilsoņi, pastāvīgie iedzīvotāji.
Te gan būtu aizsākama vēl viena diskusija par gada licenci, tai skaitā ne tikai jauniešiem un junioriem, bet arī pieaugušiem. Citās federācijās ir tā, ka gada licence dalībai turnīros ir svarīgāka par pasi. Ja nav licence, tad nav arī dalība valsts čempionāta, netiek arī rēķināti reitinga punkti. Jauniešiem un junioriem šī licence varētu maksāt, piemēram 5 eiro gadā, kas būtu 50% no licences maksas pieaugušajiem - 10 eiro.

KUR?
Vēlams, ka katrs šāds posms notiktu savā Latvijas reģionā, bet ja Vidzemē ir gan Sigulda, Valmiera, Valka, Cēsis, Kurzemē - Talsi, Liepāja, Ventspils, Zemgalē - Jelgava, Jēkabpils, Rīgas tuvumā - Baloži, Salaspils, Inčukalns, tad diemžēl Latgalē pagaidām nekā. Šo iztrūkstošo posmu var organizēt kādā no Rīgas tuvumā esošajām pilsētām, jo tas ģeogrāfiski būtu visiem vienādi tuvu/tālu. Var arī rīkot vienu posmu Jēkabpilī, bet ar noteikumu, ka jāmēģina tur piesaistīt Latgales jauniešus.
Bet var arī skatīties pēc rezultātiem vai masveidības. Piemēram, ja reitinga labākie attiecīgās grupas jaunieši dzīvo Siguldā, Valmierā vai Talsos, tad tur arī notiek attiecīgās grupas čempionāts, bet ne vairāk kā viens šāds posms attiecīgajā reģionā.

KAD?
U11, U13, un U15 Latvijas čempionātu posms notiku 1.pusgadā, vēlams, pēc iespējas tuvāk mācību gada beigām, lai šis attiecīgai vecuma grupai gada nozīmīgākais turnīrs būtu kā mācību gada un tam pieskaņotā treniņu cikla noslēgums. Jāņem gan vērā, ka no reģioniem būtu grūti izbraukāt biežāk nekā reizi mēnesī, tāpēc visdrīzāk jaunākai grupai "pienāktos" maijs, U13 aprīlis, U15 marts. Bet tas ir debatējams jautājums - kuru grupu kā pirmo, kuru pēdējo. Un debatējams ir arī jautājums - kāpēc kāda no grupām nevar sacensties arī jūnijā? Daudzviet nacionāliem čempionātiem atvēlētais laiks ir jūnija otrā nedēļa...

KĀ?
Latvijas čempionāta posmā jaunieši būtu sākotnēji izsēti apakšgrupās. Būtu pat pamats nodefinēt, ka grupu izspēles ir kā prioritāte, tai skaitā vēlākos posmos. Daudzviet grupu turnīri tiek izspēlēti arī 1/4 finālu un 1/2 finālu vietā. Arī nesenajā Latvija jaunatnes olimpiādē 1.-4.vietu noteica grupas turnīrā, neizspēlējot 1/2 finālu un finālu - ļoti godīgi.
Latvijas čempionāts nav ikdienas reitinga turnīrs, tam bērni gatavojas visu gadu, tāpēc būtu gribētos minimizēt izlozes un iznākuma noteikšanu jau pirms turnīra. Ir pārāk daudz kurnēšanas par to, kā izlikšanas dēļ jauniešiem liegta iespēja izcīnīt sev pienācīgāku vietu.
Protams, ja citkārt vienā turnīrā ir jāizspēlē vēl simtiem spēlēs, tad laiks spiež ātri visus sagrupēt 1/16 finālā, un ātri noteikt turnīra uzvarētu. Nē, tā nedrīkst notikt Latvijas čempionātā!
Pieredze rāda, ka katrā vecuma grupā piedalās vien ap 16 dalībnieku. 2014.gadā BSU11 - 13, GSU11 - 6, BSU13 - 12, GSU13 - 12, BSU15 - 19, GSU15 - 16, BSU17 - 25, GSU17 - 18, BSU19 - 13, GSU19 - 12.
Ar šādu dalībnieku skatu mazajās grupās pietiktu laika izspēlēt pat visas spēles grupās līdz pat pirmās vietas noskaidrošanai.

KĀDI MĒRĶI?
1) Ir vismaz pieci labi organizēti turnīri Latvijā, turklāt pēc iespējas plašākā reģionā, lai nodrošinātu badmintona attīstību visur. Lai būtu vienlīdzīgi apstākļi gan Liepāja un Talsos, gan Valmierā un Siguldā.
2) Viens no mērķiem varētu būt arī samazināt pārāk garo sacensību pauzi vasarā. Mums šobrīd izkrīt četri mēneši - pēdējās jauniešu sacensības 2015.gadā bija maija vidū Siguldā, bet nākamās būs labi ja septembra vidū.
3) Koncentrēšanas uz konkrētā vecuma čempionātu -grupu izspēlēs tiktu noteikti tobrīd spēcīgākie, mazinot izlozes vai subjektīvu izsēšanu.
4) Lai jauniešiem, jo īpaši U11 un U13 grupā ir pēc iespējas vairāk spēles, lai mazinātu bailes braukt uz Latvijas čempionātu "uzreiz visiem zaudēt".
6 meitenes U11 grupā un 12 dalībnieki U13 grupā ir daudz par maz pat mazajā Latvijā…
5) Ja čempionāta norises vieta būtu atkarīgā no reitinga vai masveidības, tas vēl vairāk mudinātu klubus domāt par savējo vietām reitingā vai masveidības.

PĀREJAS POSMS?
2015.gads 2.puse būtu kā pārejas periods. Tāpēc atlikušajos mēnešos varētu nevis sasteigti organizēt visus piecus posmus, bet gan tikai trīs. Šobrīd gatavību organizēt šādu posmus ir izteikusi Salaspils 10.oktobrī, Talsi 21.novembrī un Sigulda decembrī.
Mans ierosinājums, ka vienā no posmiem ir U11 un U15, otrā posmā ir U13 un U17, bet gada nogalē Siguldā notiek Latvijas junioru čempionāts, kurā var piedalīties arī jebkuri jaunieši, kas kvalificējas junioru vecumam.

PAR KO VĒL JĀLEMJ?
1) Ja reiz jaunieši būtu izcīnījuši savas medaļas jau 1.pusgadā, kas viņus motivētu cīnīties turnīros līdz gada beigām? Reitings! Un attiecīgā gada reitinga uzvarētājs savā vecuma grupā saņemtu speciālu federācijas balvu - iegravētu plāksni vai statueti. Jārunā arī par sponsoru balvām. Bet tad būtu arī jālemj par reitingu - kā to organizēt, kādus turnīrus un ar kādā koeficientu piemērot.
Šobrīd ir ierosinājums integrēt esošajā pieaugušo reitingā trīs lietas: starptautiskos mačus, Latvijas pieaugušos un juniorus. Tas nozīmē, ka reitings un punktu sistēma būtu vienota, bet vienlaicīgi būtu iespējams izdalīt, kurš ir labākais attiecīgajā vecuma grupā. Arī par reitingu prasītos atsevišķa diskusija.
2) Un otrs no reitinga izrietošais jautājums - kur un kā to balvu reitingā labākajiem pasniegt?
Gribētos ierosināt, ka arī badmintonā, tāpat kā daudzos sporta veidos, būtu kopīgie svētki - ikgadējais saiets, kur tiktu sumināti gan labākie sportisti, gan treneri, gan klubi, gan veterāni, gan atbalstītāji, žurnālisti u.c.

DISKUSIJAS TURPINĀJUMS
Kā jau minēju, par šo visu vajadzētu Valdē nolemt vēl augusta laikā, lai ir skaidrība gan par 2015. gadu, gan arī ieskicēts 2016.gada plāns.
Līdz mēneša otrajai otrdienai, kad tradicionāli notiek ikmēneša valdes sēde, aicinu ikvienu izteikt savu viedokli, tai skaitā atbalstu, noraidījumu vai ierosinājumus. Mani interesē gan klubu, gan treneru, vecāku un pašu jauniešu viedoklis.
Ari citkārt ir doma pirms katra būtiskā jautājuma lemšanas aizsākt virtuālas debates, lai mazinātu to sajūtu, ka lēmumi tiek kaut kur neizprotami pieņemti, ar nesaprotamiem mērķiem, motivāciju un savtīgi.
Aicinu rakstiīt komentārus tepat Facebook lapā, vai arī sazinieties ar mani personīgi - e-pasts: Kristians@Rozenvalds.lv, mob. tel. 29546666.

 

04.08.2015

 
« Atpakaļ
Copyright © BADMINTON.LV
2007-2023
Mājas lapas izstrāde - WEBstyle.lv