Sākumlapa | Lapas karte
Aktualitātes
Reitings
Kalendārs
Gada balva
Latvijas čempionāts
Klubu komandu čempionāts
Latvijas kauss jauniešiem
Seniori
Dokumenti
Latvijas statistika
Kur spēlēt badmintonu?
Spēles noteikumi
Foto
Bildes (arhīvs)
Noderīgas lapas
Par badmintonu
Tiesnešu komisija
Svarīgākie dokumenti
Badmintona noteikumi (latv)
Badmintona terminoloģija
Reģistrētie tiesneši
Mācību materiāli
Novērtēšana
JAUNUMI - izmaiņas no 2018
Treneru komisija
Valde
Shuttle Time
Par federāciju
Atbalstītāji
Yonex
Polar
Evelatus
Tallink
Mūsa Motors Rīga
Maxxis riepas
Einšteins Autoskola
Inbox.lv
Dienas žurnāli
EHR Hiti
Megogo
Ķekavas Avots
Flora koka logi un durvis
SIA Ankravs
RKP mēbeles
Latvijas Olimpiskā komiteja
Latvijas Sporta federāciju padome
Tiesnešu komisija

Par tiesāšanu un tiesnešu veidiem

Badmintons, tiklīdz tas no svētdienas hobija ir kļuvis par nopietnu aizraušanos, nav iedomājams bez savstārpējās sacensības. Neatkarīgi no tā vai mēs spēlējam līdz 21, vai jebkuram citam saskaņotam rezultātam, nepieciešams skaitīt punktus. Lai to būtu vieglāk izdarīt, talkā nāk badmintona noteikumi, kuros ir noteikta ne tikai spēles kārtība, bet arī ierobežojumi un aizliegumi, savukārt, sekot līdzi noteikumiem un notikumiem sacensību laukumā palīdz sacensību tiesneši.

Badmintonā ir sekojoši tiesneši:

  • Sacensību galvenais tiesnesis (angliski Referee) – persona, kura kopumā atbild par secensībi norises kārtību, to sportisko garu, noteikumu ievērošanu gan uz, gan spēlētāju, tiesnešu un tehniskā personāla ētikas kodeksa ievērošanu, un vēl vairums lietām.
  • Paaugstinājuma tiesnesis jeb laukuma tiesnesis (angliski Umpire) – atbild par spēles gaitu sacansību laukumā, rezultāta skaitīšanu, noteikumu ievērošanu, atbilstoši badmintona noteikumu prasībām.
  • Serves tiesnesis (angliski Service Judge) – atbild par pareizas serves veikšanu, citiem vārdiem sakot, aizsargā serves uzņēmēju, atbilstoši noteikumu prasībām, kā arī papildus uzdotām funkcijām.Gan paaugstinājuma tiesnesis, gan serves tiesnesis ir savstarpēji aizvietojami.
  • Līnijtiesnesis (angliski Line Judge)– atbild par vienas noteiktas līnijas vai vairāku laukuma līniju  uzraudzību badmintona bumbiņas piezemēšanās laikā. Vienas spēles laikā gar laukumu kopumā var būt līdz pat desmit tiesnešiem.

Augstāka līmeņa sacensībās papildus iespējama arī tehnikā delegāta klātbūtne (angliski Technical Delegate), kurš uzrauga dažādas lietas, piemēram sponsoru reklāmu izvietošanu, televīzijas translāciju niansēm, dažādām organizatoriskām funkcijām un to nozīmē Pasaules vai Eiropas badminton federācijas.

Kā kļūt par badmintona tiesnesi

Atbilde ir ļoti vienkārša – ir jābūt gribēšanai, citiem vārdiem  sakot, interesei par badmintonu un tiesāšanu. Citu ierobežojumu nav. Visbiežāk spēlētāji, sākot mazāk piedalīties sacensībās, pievēršas tiesāšanai vai trennēšanai.

Vēloties kļūt par jebkura veida tiesnesi, personīgā spēlētāja pieredze ir tikai priekšrocība.

Jebkurš spēlētājs var veikt tiesneša funkcijas, jo visi taču zina badmintona noteikumus galvenajos punktos, bet nianses ar laiku var izzināt un iemācīties.

Tiesnešu attīstība

Lai kļūtu par sacensību tiesnesi ir jābūt interesei – tas attiecas uz visām pozīcijām.

Runājot par laukuma tiesnešiem vai līnijtiesnešiem, ieteicams gūt pieredzi katrā no šīm pozīcijām. Jauniešiem, kuri paši ir spēlētāji, pamēģinot savus spēkus, spējas un atbildību līnijas tiesneša lomā, tā ir pieredze, un ļoti bieži arī pirmais solis savā ceļā pa tiesnešu izaugsmes kāpnēm.

Tātad, tas nav nekas sarežģītāks, kā 1, 2 un 3.

Visi nacionālā līmeņa tiesneši var gūt savu pieredzi starptautskā līmeņa turnīros, tai skaitā Yonex Latvia International.

Sacensību laikā tiek veikta arī tiesnešu vērtēšana, pievēršot uzmanību spēles kontrolei, sākot no spēles protokola saņemšanas brīža un beidzot ar rezultāta paziņošanu, nepieciešamības gadījumā arī parakstot spēles protokolu, ja spēles laikā ir bijis kāds reportējams notikums.

Lai veiksmīgi piedalītos starptautiskajos turnīros, ieteicams ir apmeklēt Badminton Europe (BE) rīkotos tiesnešu kursus, jo tikai pēc to apmeklējuma var pieteikties uz BE akreditēta tiesneša eksāmenu. Un, tā turpinot, soli pa solim doties savas pieredzes virsotnē.

Kā jebkuram spēlētājam, arī tiesnešiem, vai tas būtu līnijtiesnesis vai tiesnesis laukumā, visiem ir viens augstākais mērķis – Olimpiskās spēles.

Atliek tikai uzdrīkstēties!

Copyright © BADMINTON.LV
2007-2012
Mājas lapas izstrāde - WEBstyle.lv